Půl milionu litrů mléka

29. října 2009 v 5:33 | Pepe |  A to mě zaujalo...
Tomu už je těžké rozumět. Zemědělci si stěžují na nízkou cenu mléka, která jim ztěžuje ekonomiku výroby. Proto na protest znehodnotí 500 tisíc litrů mléka, odloží na pole 2,75 milionu korun. Příjde mi to podivné, velkozpracovatele mléka jak se zdá to příliš neosloví, rozhodně jim toto množství ve výrobním procesu výrazně chybět nebude. Možná akce zaujme pár jedinců, kteří se budou zabývat dopadem působení velkého množství mléka na pole použitá pro jeho likvidaci.
Proč však zemědělci neudělají něco rozumnějšího. Neurčuje jejich kalkulaci minimální potřebné výkupní ceny například cena pohoných hmot a hodnota používané techniky? Žít dvacet i víc kilometrů od svých polností nebo chovů a jezdit velkými traktory každý den několik desítek kilometrů možná přijde na dost peněz. Pořizovat každý druh techniky u nejlepších výrobců a používat ji jen několikrát za rok je také možná zbytečně drahé.
Co je ale nejdražší? Dobrovolné se dělení o hodnotu svých výrobků. Něž se litr mléka , kilo masa nebo kvalitní uzenina dostane do tašky spotřebitele, kolik firem si zajistí svůj rabat? O kvalitě samozpracovávaných surovin se nemá smysl příliš zmiňovat. Jistě je jednodušší nakoupit víc krav, nadojit víc mléka a prodat ho ve výkupu, než použít 2,75 milionu vylitých na pole k nákupu technologií pro zpracování a prodávat mléčné produkty sám a zajistit si i 4 krát vyšší zhodnocení produktů.
Stězují si opravdu zemědělci, nebo jen ti, kteří se snaží o velkoobjemové zhodnocení kapitálu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 malenka malenka | Web | 29. října 2009 v 5:43 | Reagovat

Prosím zajdi na můj blog...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama