Jako za první republiky

24. října 2009 v 11:39 | Pepe |  A to mě zaujalo...
Často si uvědomím jak je smutná doba v níž se nacházíme. Mnoho dobrých vlastností pozbylo významu a byly nahrazeny jinými. Když někde čtu o milionových majetcích jedinců, o vytváření gigantických podniků a skupin, o novodobých uhlobaronech, továrnících, obecně multimilionářích, uvědomím si ten propastný rozdíl dneška a minulosti. Dnes je výrazným polem vlastností bohatých vychloubačnost, ostrost jednání a povrchnost. Je opravdu nutné považovat hodnoty prvorepublikových hospodářských špiček za přežité? Není lépe vyzdvihovat zodpovědnost, cílevědomost a vděčnost?
V německu se v těchto dnech objevil návrh několika bohatých jedinců. Chtějí po vládě své země změnu daňového zákona. Na dva roky o 5% vyšší daně pro sebe a všechny s ročním příjmem na 500 000 Eur. Zajímavý návrh jenž může přinést němcům v době krize přibližně 100 milard eur. I komentář jednoho z navrhovatelů je jako z pohádky: "Nejsme psychopati, kteří by měli skončit v blázinci. Chceme jen pomoci své zemi, na kterou přišly špatné časy. Když se jí vedlo dobře, zbohatli jsme. Přišel čas za to zaplatit - a je to tak v pořádku."
Nechcí být němcem ani v Německu žít, ale moc by se mi líbilo žít mezi podobně uvažujícími lidmi. Považuji takové jednání za projev zopovědnosti. Samozřejmě i zviditelnění se, ale to je jen dobře. I Tomáš Baťa dělal velmi dobré věci pro své zaměstnance a vedle kvality jejich práce jistě rád získával i vedlejší odměny za své skutky. Vděk, úctu, ale i podobné zviditelnění.
K dokonalosti takového stavu chybí už jen maličkost, po přijetí takového návrhu mít možnost přečíst si v tisku něco nového. Něco jiného než další ze stovek negativních zpráv. Přečíst si zprávu s informácí a poděkováním za takový skutek. Vyzdvihnutí nesobeckého přístupu vlivných jedinců, vyjádření úcty. Možná by takové články naučili vnímat čtenáře kladné hodnoty života. Možná by se čtenáři přestali zabívat zlobou a majetkem.
V komentářích k článku je smutná ukázka toho, jak sebestředně a nepozorně někdy reagujeme. "Neříkám, že to je špatný nápad. Ovšem realizovala bych ho pouze v plném životním zajištění.
Bohužel, ještě nejsem tak bohatá, abych něco takového podpořila:-))"
Je-li pisatelka zatím tak nezajištěná, tak by se ji takový návrh přece netýkal. Pokud nepovažuje za nezajištěné lidi s měsíčním přijmem od jednoho a půl milionu Kč.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Giorgio Giorgio | Web | 24. října 2009 v 11:48 | Reagovat

Ahojky... Nechci ti lhát a tak vynechám řeči jako, že je tvůj blog upe krásný, že se mi tady moc líbí a jak moc chci, aby jsi šel/a na můj blog. Lepší bude, když zůstanu upřímný. Takže... Jsem tady poprvé a nezlobil bych se, kdyby ses zastavil/a, pokud chceš... víš, kde mě najdeš...

2 Pepe Pepe | 24. října 2009 v 11:55 | Reagovat

[1]: Také nechci lhát a vynechám řeči. K návštěvě tvého místečka by mě mohl přimět komentář mého článku. Pozváním s výrazem touhy po dalším počítaném návštěvníkovi ale tím pravým lákadlem nebude.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama