Říjen 2009

Hrušky s čokoládou a kokosem

30. října 2009 v 18:59 | Pepe |  Dezert
2 velké zralé hrušky
2 polévkové lžíce strouhaného kokosu
80g nejméně 50% čokolády
30g moučkového cukru
20g másla
100 ml mléka
V kastrolku rozpustíme máslo. Přidáme mléko, kokos a cukr a uvedeme do varu. Ihned odstavíme a přidáme nalámanou čokoládu. Necháme tři minuty odstát. Potom opět přivedeme k mírnému varu a přibližně 10 minut vyvařujeme na požadovanou hustotu.
Očištěné a nakrájené odjadřené hrušky nakrájíme na čtvrtiny. Rozložené na talíři přelijeme teplou čokoládou a ihned podáváme.

Pečená polévka z rajčat

30. října 2009 v 18:47 | Pepe |  Polévka
12 malých rajčat
12 lístků bazalky
12 stroužků česneku
olivový olej, sůl pepř
Omytá rajčata rozpůlená naskládame do pekáčku s bazalkou a česnekem a zakapeme olivovým olejem. Na 180 C pečeme do změknutí rajčat, tedy asi 30 minut. Po upečení rajčata rozmačkáme, nebo rozmixujeme podle toho jaká konzistence nám vyhovuje. Dochutíme pepřem případně solí.
Na talíří můžeme přidat strouhaný parmasán a pár kapek olivového oleje a chlebové krutónky.

Půl milionu litrů mléka

29. října 2009 v 5:33 | Pepe |  A to mě zaujalo...
Tomu už je těžké rozumět. Zemědělci si stěžují na nízkou cenu mléka, která jim ztěžuje ekonomiku výroby. Proto na protest znehodnotí 500 tisíc litrů mléka, odloží na pole 2,75 milionu korun. Příjde mi to podivné, velkozpracovatele mléka jak se zdá to příliš neosloví, rozhodně jim toto množství ve výrobním procesu výrazně chybět nebude. Možná akce zaujme pár jedinců, kteří se budou zabývat dopadem působení velkého množství mléka na pole použitá pro jeho likvidaci.
Proč však zemědělci neudělají něco rozumnějšího. Neurčuje jejich kalkulaci minimální potřebné výkupní ceny například cena pohoných hmot a hodnota používané techniky? Žít dvacet i víc kilometrů od svých polností nebo chovů a jezdit velkými traktory každý den několik desítek kilometrů možná přijde na dost peněz. Pořizovat každý druh techniky u nejlepších výrobců a používat ji jen několikrát za rok je také možná zbytečně drahé.
Co je ale nejdražší? Dobrovolné se dělení o hodnotu svých výrobků. Něž se litr mléka , kilo masa nebo kvalitní uzenina dostane do tašky spotřebitele, kolik firem si zajistí svůj rabat? O kvalitě samozpracovávaných surovin se nemá smysl příliš zmiňovat. Jistě je jednodušší nakoupit víc krav, nadojit víc mléka a prodat ho ve výkupu, než použít 2,75 milionu vylitých na pole k nákupu technologií pro zpracování a prodávat mléčné produkty sám a zajistit si i 4 krát vyšší zhodnocení produktů.
Stězují si opravdu zemědělci, nebo jen ti, kteří se snaží o velkoobjemové zhodnocení kapitálu.

Vaječný toast

25. října 2009 v 13:00 | Pepe |  Snídaně
8 plátků toastového chleba
3 vejce
30g strouhaného parmasanu
8 plátků goudy
4 plátky dušené šunky
5g másla
sůl
Vejce rozšleháme s parmasanem a osolíme. Na pánvi rozpustíme plátek másla (stačí opravdu tenký), než máslo zpění položíme jednu stranu chleba do vajíčka. Hned jej přendáme na pánev a zatáhneme vejce. Otočíme plátek a necháme zbytek másla vsáknout do chleba. Dobu před otáčením dalších plátků využijeme k rozložení plátků sýra a šunky dovnitř toastů (strana bez vajíčka) Připravené tousty necháme v troubě na 200 C zapéct 10 - 15 minut.
Goudu lze nahradit i výraznějšími sýry, třeba gorgonzola je skvělá. Zde ale doporučuji sýr jen na jednu stranu a dva plátky šunky, jinak její chuť není dost výrazná.
Tousty jsou opravdu lahodné a voňavé. Téměř se mohou stavět na úroveň pořádných toastů s bešamelem a nejlepšími zrajícími sýry. Jejich příprava je ale výrazně rychlejší, proto je preferuji, ráno býva málo času.

Jablko a portské

25. října 2009 v 6:10 | Pepe |  Dezert
Rychlá svačinka pro zahnání sladkých toužení, nebo než se uvaří voda na kávu....
2 velká jablka
1 dl portského
1 lžička moučkového cukru
15g másla
125ml bílho jogurtu
skořice
hrst sušených rozynek
Jablka odjadříme, nakrájíme na půl centimetové plátky a dáváme rovnou na spěněné máslo na pánvi. Krajní plátky nepoužijeme. Po vyskládání jablka podlijeme 1/3 portského a po minutě je otočíme.
Jogurt v misce smícháme s cukrem, rozynkami a skořicí. První třetina jablek je hotová, vyskládáme na talíř, na pánev ihned dáme další dávku jablek. Po otočení jablek ja chvilka na nazdobení talíře jogurtem a přípravu kávy. Třetí dávka jablek jde na pánev, upravíme servis a pak rovnou na stůl.

Jako za první republiky

24. října 2009 v 11:39 | Pepe |  A to mě zaujalo...
Často si uvědomím jak je smutná doba v níž se nacházíme. Mnoho dobrých vlastností pozbylo významu a byly nahrazeny jinými. Když někde čtu o milionových majetcích jedinců, o vytváření gigantických podniků a skupin, o novodobých uhlobaronech, továrnících, obecně multimilionářích, uvědomím si ten propastný rozdíl dneška a minulosti. Dnes je výrazným polem vlastností bohatých vychloubačnost, ostrost jednání a povrchnost. Je opravdu nutné považovat hodnoty prvorepublikových hospodářských špiček za přežité? Není lépe vyzdvihovat zodpovědnost, cílevědomost a vděčnost?
V německu se v těchto dnech objevil návrh několika bohatých jedinců. Chtějí po vládě své země změnu daňového zákona. Na dva roky o 5% vyšší daně pro sebe a všechny s ročním příjmem na 500 000 Eur. Zajímavý návrh jenž může přinést němcům v době krize přibližně 100 milard eur. I komentář jednoho z navrhovatelů je jako z pohádky: "Nejsme psychopati, kteří by měli skončit v blázinci. Chceme jen pomoci své zemi, na kterou přišly špatné časy. Když se jí vedlo dobře, zbohatli jsme. Přišel čas za to zaplatit - a je to tak v pořádku."
Nechcí být němcem ani v Německu žít, ale moc by se mi líbilo žít mezi podobně uvažujícími lidmi. Považuji takové jednání za projev zopovědnosti. Samozřejmě i zviditelnění se, ale to je jen dobře. I Tomáš Baťa dělal velmi dobré věci pro své zaměstnance a vedle kvality jejich práce jistě rád získával i vedlejší odměny za své skutky. Vděk, úctu, ale i podobné zviditelnění.
K dokonalosti takového stavu chybí už jen maličkost, po přijetí takového návrhu mít možnost přečíst si v tisku něco nového. Něco jiného než další ze stovek negativních zpráv. Přečíst si zprávu s informácí a poděkováním za takový skutek. Vyzdvihnutí nesobeckého přístupu vlivných jedinců, vyjádření úcty. Možná by takové články naučili vnímat čtenáře kladné hodnoty života. Možná by se čtenáři přestali zabívat zlobou a majetkem.
V komentářích k článku je smutná ukázka toho, jak sebestředně a nepozorně někdy reagujeme. "Neříkám, že to je špatný nápad. Ovšem realizovala bych ho pouze v plném životním zajištění.
Bohužel, ještě nejsem tak bohatá, abych něco takového podpořila:-))"
Je-li pisatelka zatím tak nezajištěná, tak by se ji takový návrh přece netýkal. Pokud nepovažuje za nezajištěné lidi s měsíčním přijmem od jednoho a půl milionu Kč.